شنبه 27 بهمن ماه 1397
   

پرسنل واحد حفظ نباتات

خانم مهندس اشرف جنت

(کارشناس واحد حفظ نباتات)

 

آقای محمود یاوری

(کارشناس واحد حفظ نباتات)

 

شماره تماس:

 14 داخلی 57421651

شماره اتاق:12

 

اسناد
 عنوانآخرين مهلتآخرین تغییراتحجم(KB) 
فهرست سموم مجاز کشوری  9/12/2018 1,059.31 دريافت
متن / HTML

         

فعالیتهای انجام شده

1- تعیین زمان دقیق تکمیل ریزش سن مادر پس از بررسی در مناطق زمستان گذران.

2- کانون کوبی سن مادر .

3- مبارزه با پوره سن مادر در مزارع طغیانی.

4- نصب تله فرمونی جهت ردیابی و شکار انبوه آفات مهم شهرستان از جمله: پروانه فری، سرشاخه خوار هلو، خوشه خوار انگور، کرم سیب، کرم آلو، طوقه بر، جوانه خوار رز، برگخوار چغندر، پروانه گاما، پروانه زنبور مانند.

- 5 برگزاری کلاس اموزشی برای باغداران منطقه جهت بیماری آتشک درختان میوه دانه دار.

    6- اطلاع رسانی زمان مبارزه با آفات وبیماریهای منطقه

     7- انجام گشت های  مشترک ،با اداره صنعت ومعدن برای بازدید از واحدهای گیاهپزشکی

 

بازدید از مزارع گندم وجو
  اطلاعيه ها  
 
اطلاعیه فنی حفظ نباتات -شماره 4 - سه شنبه 29 آذرماه 1397
باغداران گرامی : با توجه به اهمیت بیماری شانکر باکتریایی درختان هسته دار و شانکر سیتوسپورایی در درختان سیب و گردو ، به منظور کاهش خسارت بیماری های فوق ، لازم است کلیه درختان زردآلو ، آلو ، بادام ، هلو ، سیب و گردو ، بوسیله ترکیب قارچ کش بردو 2 درصد (2 لیترسم بردو فیکس در100 لیترآب) و یا قارچ کش اکسی کلرورمس بمیزان300 گرم در100 لیترآب سمپاشی گردد . جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز خدمات کشاورزی و کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه فرمایید.  

خرید و فروش نهال های لیبل دار و گواهی شده - پنج شنبه 15 آذر ماه 1397
احتراما به استناد ماده 7 قانون ثبت ارقام گياهي و كنترل و گواهي بذر و نهال مصوب تيرماه 1389 مجلس شوراي اسلامي و ماده 20 آئين نامه اجرايي قانون حفظ نباتات كشور، مواردي چون توليد و تكثير بذر و نهال براي عرضه به بازار بدون كسب گواهي از مؤسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال ممنوع بوده و همچنين عدم رعايت اصول فني مرتبط با تكثير نهال و عدم رعايت مقررات قرنطينه گياهي كشور جرم شناخته شده و مرتكب، مستوجب مجازات و جبران خسارت وارده شناخته شده است. لذا با توجه به فرارسيدن فصل جابجايي و عرضه نهال و لزوم استفاده از نهال سالم و اصيل در احداث، اصلاح و جايگزيني باغات و همچنين اهتمام سازمان جهاد كشاورزي و كميته فني نهال استان در جلوگيري از توليد و عرضه نهال غير مجاز، به اطلاع می رساند نسبت به تهیه نهال گواهی شده و استاندارد از مراکز مجاز فروش نهال اقدام نمایید.  

اطلاعیه فنی حفظ نباتات-شماره 3 - سه شنبه 29 آبان ماه 1397
باغداران عزیز : با توجه به احتمال آلودگی برخی باغات به آفت مگس میوه مدیترانه ایی به منظور جلوگیری از خسارت شدید این آفت خطرناک دز سال آینده به محصولات باغی ضمن انجام مشاوره با کلینیک های گیاهپزشکی و کارشناسان حفظ نباتات شهرستان اقدامات ذیل توصیه می گردد. 11-ضروری است سریعا میوه های آلوده و پوسیده روی درخت و کف باغات(انجیر،خرمالو،سیب،به ،شلیل،هلو،آلبالو،هلو و ......) جمع آوری و داخل پلاستیک ضخیم در معرض آفتاب یا در عمق 50 سانتی متری زمین قرارداده شود. 2-شخم و زیر و رو کردن زمستانه باغات در ناحیه سایه انداز درخت با استفاده از پابیل نمودن عمق 10 الی 15 سانتی متری برای از بین بردن شفیرهای آفت و یخ آب زمستانه انجام شود. لازم به ذکر است عدم اقدام به موقع در کنترل این آفت موجب از بین رفتن کامل محصول می شود.  

اطلاعیه سفید کردن تنه درختان با استفاده از رس کائولن (رنگ آمیزی - يكشنبه 20 آبان ماه 1397
تنه درختان بخصوص قسمت های رو به جنوب هنگام شب به مقدار زیادی سرد شده و هنگام روز با تابش آفتاب به سرعت گرم و موجب ایجاد پارگی در پوست تنه می گردد. بر اثر این شکاف ها یا پاره گی ها علاوه بر خسارتی که به تنه درخت وارد میشود محل مناسبی نیز برای ورود عوامل بیماریزا از جمله شانکرهای سیتوسپورایی وشانکر باکتریایی به تنه درخت ایجاد می شود. این بیماری ها باعث ضعف و خسارت و درانتها خشکیدگی درختان آلوده می گردد. علاوه بر ایجاد بیماری این ترکها محل مناسبی برای زمستانگذرانی آفات می باشند. سفید کردن تنه با استفاده از ترکیبات مناسب علاوه بر کاهش میزان خسارت آفات و بیماری ها از وارد آمدن خسارت به درختان به نحو چشمگیری جلوگیری می نماید بطوریکه به دلیل ایجاد پوشش سفید رنگ روی تنه مانع جذب تشعشعات خورشید هنگام روز شده واز گرم شدن پوست تنه و شکاف تنه جلوگیری می گردد.این کار بسیار آسان و کم هزینه است و فقط یک بار در سال انجام می شود. لایۀ ضخیم رنگ ، درخت را از خطر آفات حفظ می کند ولی باید توجه داشت که رنگ روغنی به دلیل آن که اجازۀ تنفس به درخت نمی دهد گزینۀ مناسبی نیست. فرمول تهیه رنگ : محلول رنگ با فرمول زیر تهیه و دور تنه درختان از طوقه تا ارتفاع یک ونیم متری و یا تا محل انشعاب شاخه های فرعی درروی تنه با قلم مو یا اسفنج مالیده می شود. 1- رنگ پلاستیک یا کائولن (خاک چینی ) 5 کیلوگرم 2- آب 10 لیتر 3- ترکیب بردو 200 گرم 4- چسب کاغذ دیواری 50 گرم روش کار: 1- حذف وبرداشتن پوستهای آلوده وآفتاب سوخته با استفاده از یک برس پلاستیکی یا کارد جهت تمیز کردن کامل زخم های روی پوست تنه از قارچ ها وآلودگی ها 2- پوشش ورنگ آمیزی تنه درختان با ترکیب کائولن  

ورود |عضويت
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 44
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 44

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 684568
Visitors بازديد هاي امروز: 83
Visitors بازديد هاي ديروز: 352

فعال در اين زمان كاربران فعال:

Copyright (c) 1397/11/27 مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا